
Miroslava Martincová

Rekonstrukce tympanonu Panny Marie Sněžné
V letošním roce se studenti v rámci pátého ročníku restaurování sochařských děl podíleli na náročné, ale nesmírně podnětné rekonstrukci gotického tympanonu z průčelí kostela Panny Marie Sněžné v Praze. Původní reliéf pochází z roku 1348 a představuje důležitý doklad raně gotické sochařské výzdoby v hlavním městě. Rekonstrukce probíhala na kopii z umělého kamene, která pochází ze 70. let 20 století.
Před samotnou rekonstrukcí, nejprve vytvořili zhruba třetinovou skicu celé kompozice v hlíně. Tato fáze pomohla ujasnit si prostorové vztahy jednotlivých figur a celkové vyznění kompozice. Poté studenti začali modelovat v modifikované plastelíně přímo na dochovanou hmotu originálu.

Portrét spolužáka
Jedním ze zásadních studijních úkolů, které studenta provází studiem, je portrét spolužáka. Jak název vypovídá, jedná se o modelaci spolužáka, následně je portrét převeden do sádry a dle schopností studenta je portrét přenášen a realizován v materiálu, jako je kámen, dřevo či keramika. U studentky Miroslavy Martincové byl portrét proveden do keramického materiálu s povrchovou úpravou, ale také do kamenného materiálu. Více verzi jsou vystavené na současné výstavě.

Restaurování sádrové plastiky
Dalším zadaným úkolem bylo restaurování sádrové plastiky ze sbírek Národního muzea v Praze. Socha byla velice poškozená a jednalo se o velice komplikovaný a dlouhodobý úkol, který byl studentce svěřen. Jednalo se především o čistění povrchu, odstranění korozních prvků, navrácení uvolněných fragmentů, plastické doplnění a barevná retuš pro sjednocení celkového vyobrazení sochy.