
Matěj Hanusch

Socha Archanděla Michaela
Studijní téma Archanděl Michael byl jeden ze stěžejních úkolů, který byl studentům zadán v letošním roce. Tématu se věnoval také student Matěj Hanusch, který vypracoval bozeto ze sádry s povrchovou úpravou. Před viditelnou realizací bylo dílo vyhotoveno také v kovovém materiálu cínu.
Úkolem bylo vytvořit bozeto v předem zadané velikosti na téma Archanděl Michael. Ztvárnění díla bylo vždy na danném studentovi dle jeho představ. Při tvorbě bozet bylo také důležité si uvědomit jejich reálnou velikost, materiál a umístění případné realizace. Studenti tímto předkládají podobu tématu, kdy bozeta jsou někdy inspirovaná historickými slohy, nebo jsou zobrazená s moderními prvky.

Portrét spolužáka
Jedním ze zásadních studijních úkolů, které studenta provází studiem, je portrét spolužáka. Jak název vypovídá, jedná se o modelaci spolužáka, následně je portrét převeden do sádry a dle schopností studenta je portrét přenášen a realizován v materiálu, jako je kámen, dřevo či keramika. U studenta Matěje Hanusche byl portrét proveden do lipového dřeva a následně polychromován.

Rekonstrukce tympanonu Panny Marie Sněžné
V letošním roce se studenti v rámci pátého ročníku restaurování sochařských děl podíleli na náročné, ale nesmírně podnětné rekonstrukci gotického tympanonu z průčelí kostela Panny Marie Sněžné v Praze. Původní reliéf pochází z roku 1348 a představuje důležitý doklad raně gotické sochařské výzdoby v hlavním městě. Rekonstrukce probíhala na kopii z umělého kamene, která pochází ze 70. let 20 století.
Před samotnou rekonstrukcí, nejprve vytvořili zhruba třetinovou skicu celé kompozice v hlíně. Tato fáze pomohla ujasnit si prostorové vztahy jednotlivých figur a celkové vyznění kompozice. Poté studenti začali modelovat v modifikované plastelíně přímo na dochovanou hmotu originálu.