Rekonstrukce tympanonu Panny Marie Sněžné

24.06.2025

V letošním roce jsme se v rámci pátého ročníku restaurování sochařských děl podíleli na náročné, ale nesmírně podnětné rekonstrukci gotického tympanonu z průčelí kostela Panny Marie Sněžné v Praze. Původní reliéf pochází z roku 1348 a představuje důležitý doklad raně gotické sochařské výzdoby v hlavním městě. Rekonstrukce probíhala na kopii z umělého kamene z originálu, která pochází ze 70. let 20. století. Již samotný originál se nachází s velkými úbytky hmoty a na námi restaurovaných výdůsků tyhle ubytky byly ještě výraznější. 

Každý student z našeho ročníku dostal na starost jednu část tympanonu, takže jsme pracovali jako samostatní autoři jednotlivých výjevů, ale zároveň v neustálém dialogu, abychom zachovali celkovou výtvarnou jednotu. Důležité bylo držet se sochařského stylu, který byl typickým pro dobu vzniku tohoto tympanonu. 

Před samotnou rekonstrukcí jsme si nejprve vytvořili třetinovou skicu celé kompozice v hlíně. Tato fáze nám pomohla ujasnit si prostorové vztahy jednotlivých figur a celkové vyznění kompozice. Poté jsme začali modelovat v modifikované plastelíně přímo na dochovanou hmotu originálu. Tento materiál se ukázal jako ideální pro jemné modelování i následné úpravy.

Rekonstrukce byla postavena na důkladné rešerši – vyhledávali jsme dochované analogie nejen v pražských památkách, ale také v rámci širšího středoevropského gotického kontextu. Pomáhaly nám jak fotografie tympanonů s podobnými výjevy z doby vzniku před tympanonem Panny Marie Sněžné, tak konzultace s historiky umění a pedagogy, kteří s námi pravidelně vedli odborné diskuze.

Tympanon znázorňuje korunování Panny Marie, kterou Kristus dosazuje na nebeský trůn.  Nad ním Svatá Trojice (Bůh otec, Kristus na kříži, Duch Svatý) a ve spodní části se nachází donátoři, klečící císař Karel IV., který je i objednavatelem tohoto výjimečného díla a na druhé straně v zrcadlové pozici Blanka z Valois.

Tato práce pro nás nebyla jen cvičením z modelování, ale hlubokým ponorem do gotického myšlení, symboliky a především dialogem s historií. Přestože jsme pracovali každý sám za sebe, zkušenost to byla kolektivní, a přinesla nám nejen nové dovednosti, ale i respekt k autentické hmotě a pokoru vůči tvůrcům minulosti.