CO JE U NÁS NOVÉHO

Aktuální dění v ateliéru
 

Dnes nám začínají dny otevřených dveří. Zahájení výstavy je dnes v 18:00. Můžete zavítat jak na Hlavní budovu, tak i k nám do ateliéru Restaurování sochy. Těšíme se na vás!

S radostí můžeme sdělit, že náš student Filip Matoušek osadil restaurovanou Sochu Františka Palackého v Městci Králové. Díky Covidové situaci si ale občané města museli počkat. Téměř po dvou letech se socha vrací na náměstí Republiky.

Jednou z důležitých sochařských disciplín v našem ateliéru je modelování figury dle živého modelu. Zadání ztvárňuje hned několik ročníků a to od prvního ročníku, až po třetí ročník. Ovšem zadání se skrze ročníky mění v závislosti na zkušenostech a náročnosti studia.

Jedním z úkolů u nás v atelieru, bylo modelování sousoší Anděla s ďáblem pro Mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Po dokončení úkolu jsme připravili výstavu při příležitosti klauzur na AVU. Tím ale samozřejmě nic nekončí. Plánujeme výstavu v Muzeu Karlova mostu. Výstava se nám blíží společně s velikonocemi.

Gratulujeme nové rektorce Ing. Arch. Marii Topolčanské PhD. k nové funkci rektorky AVU a přejeme jí mnoho sil a úspěchu při řízení naší instituce. Budeme se těšit na společné setkávání a společné diskuze.

Zimní semestr nám skončil a je třeba rozpracovanou práci řádně dokončit. Naši studenti zasvětili tento týden odlévání. Úkoly ze zimního semestru jsou převáděny na sádrové plastiky, se kterými studenti budou moci dále pracovat a díky nim se seznámí s technikami úpravy sádrových odlitků.

Po novém roce jsme se opět dočkali klauzur pro zimní semestr. Mimo jiné úkoly naši studenti zdárně ukončili téma "Anděl s ďáblem", který byl v součinnosti se sochařskou soutěží o chybějící sochu na Mariánský sloup na Staroměstském náměstí.

Nový rok!

31.12.2021

Vše nejlepší do nového roku vám přeje Ateliér restaurování uměleckých děl sochařských.

Dnešním dnem nám začalo školení laserů, kterého jsme se mohli účastnit společně s ateliérem Restaurování malby a polychromované plastiky pod vedením doc. MgA. Adama Pokorného Ph.D. Školení se také účastnily pracovníci NG v Praze.

Naši studenti se během studia setkávají s celou řadou úkolů. Studium začíná od získávání modelační zkušenosti a postupně studenti získávají vědomosti ohledně materiálů a řemeslných technik. Studenti jsou postupně zapojení do provádění restaurátorské praxe.

Dnes jsme byli svědky vynikající přednášky nad tématem Anděl s ďáblem z Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Přednášku přednášel Martin Hořák, jeden z předních historiků. Budování kopie Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí není zrovna jednoduchým tématem. Je zde celá řada problematik a kontroverzí.

Minulý týden náš pedagogický tým podnikl cestu do zahraničí na spřátelené školy, kde máme momentálně studenty na studijní stáži Erasmus. Nejprve navštívily školu ve Splitu v Chorvatsku. Zde také podnikly návštěvu pracoviště Archeologického muzea. Bylo představeno několik děl, které momentálně restaurují z bízko položeného místa Salona, kde...

Dovolujeme si vás pozvat na Den otevřených dveří pro magisterské a doktorské studijní programy Akademie výtvarných umění v Praze, který se koná 12. listopadu 2021 kombinovanou formou.

V rámci programů na Akademii výtvarných umění se podílíme na společném programu vzdělávání Národního památkového ústavu. Projekt je pod vedením doc. MgA. Adama Pokorného Ph.D., který vede ateliér restaurování malby a polychromované plastiky.

Praktická výuka zahájena. U nás v ateliéru jsme se studenty připlavili pracovní prostředí a nový školní rok se nám rozjíždí. Připravili jsme studijní plán plný úkolů pro důležitou přípravu k restaurátorské praxi. Pevně doufáme, že studium bude i nadále prezenčně a budeme moci pracovat v plném nasazení a v našich ateliérech.

Studenti diplomového ročníku dnes prožívali závěrečné chvíle studia. Po nelehkém roce a komplikacím spojené se studiem mohli dnes obhájit svojí práci, na které pracovali přes rok. Obhajoby diplomového ročníku ovšem nebyly napínavé. Naši studenti předvedli suverénní a naprosto profesionální práci a to včetně obhajoby.



A CO TEĎ?

Podívejte se na naše projekty